Az óra címe: Kommunikáció az interneten
Az évfolyam: 9.
Az óra célja és feladata: Az internet kommunikációra
gyakorolt hatásának felismerése, megvitatása
Az óra didaktikai feladata: ismeretbővítés
Előzetes ismeretek: a kommunikáció fogalma, tényezői,
funkciója
Tantárgyi kapcsolatok: informatika
Dátum: 2016. 02. 28.
Idő percben
|
Tanári tevékenységek
|
Tanulói tevékenységek
|
Tanári instrukciók
|
Didaktikai feladat
|
Munkaforma
|
Módszerek
|
Eszközök
|
Diák
|
0–1.
|
az óra
témájának felvázolása
|
ráhangolás
|
frontális
|
interaktív tábla
|
1. dia
|
|||
1–5.
|
az előző órai
tananyag (kommunikáció) visszaidézése
|
hozzászólás
|
Idézzük fel,
mit nevezünk kommunikációnak? Milyen funkciója van? Soroljuk fel a
kommunikáció tényezőit!
|
ismétlés,
összefoglalás
|
frontális
|
megbeszélés
|
interaktív tábla
|
2. dia
|
5–10.
|
házi feladat
megbeszélése (rövid fogalmazás arról, hogy a Facebook milyen hatással van a
kommunikációra)
|
a padtárs
fogalmazásának elolvasása, megvitatása
|
Olvassátok el
a padtársatok házi feladatát! Keressetek közös pontot a két fogalmazás
között!
|
ellenőrzés
|
páros munka
|
megbeszélés
|
füzet
|
|
10–15.
|
szófelhő
készítése http://www.wordle.net
segítségével
|
szabad
asszociáció az internetes kommunikációról
|
Soroljatok fel
minél több dolgot, ami az internetes kommunikáció kapcsán eszetekbe jut!
|
ráhangolás,
ismeretbővítés
|
frontális
|
megbeszélés
|
interaktív tábla
| |
15–25.
|
csoportok
kialakítása, a feladat elmondása
|
csoportokba
rendeződés
|
Alakuljanak
meg a 4-5 fős csoportok! Vitassátok meg, hogy milyen hatással van az
internetes kommunikáció a nyelvre (helyesírás, rövidítések, szókincs stb.)
|
ismeretbővítés
|
hagyományos
csoportmunka
|
megbeszélés
|
füzet
|
3. dia
|
25–35.
|
megvitatni a
csoportmunkában megbeszélteket, kitérni az írott beszélt nyelviség
jelenségére
|
hozzászólás
|
Soroljátok
fel, miket gyűjtöttetek össze! Vizsgáljuk és vitassuk meg ezeket a
jelenségeket!
|
ismeretbővítés
|
frontális
|
megbeszélés, tanári magyarázat
|
||
35–40.
|
Az információs
társadalom hatása a nyelvhasználatra című videó lejátszása a zanza.tv-n (http://zanza.tv/magyar-nyelv/nyelv-es-tarsadalom/az-informacios-tarsadalom-hatasa-nyelvhasznalatra)
|
a videó
megnézése
|
Nézzük meg
figyelmesen a következő videót!
|
ismeretbővítés
|
frontális
|
ismeretterjesztő videó
|
interaktív tábla
|
|
40–43.
|
a videó alatt
lévő teszt megoldása közösen
|
a videó alatt
lévő teszt megoldása közösen
|
Oldjuk meg a
tesztet!
|
összefoglalás,
ellenőrzés
|
csoportmunka
|
feladatmegoldás
|
interaktív tábla
|
|
43–45.
|
házi feladat
|
házi feladat
feljegyzése
|
Érvelj
mellette és fogalmazz meg ellenérveket is azzal kapcsolatban, hogy az
internet napjaink fő információforrása!
|
házi feladat
előkészítése
|
egyéni munka
|
házi feladat
|
füzet, toll,
interaktív tábla
|
4. dia
|